چندی پیش در زومجی از معرفی و عرضه‌ی پردازنده‌های نسل جدیدِ اِسکای لِیک گفته بودیم. حالا قصد داریم نگاه نزدیکی به این پردازنده‌های پی‌سی و مادربرد منتخبِ Z170 داشته باشیم و راندمانِ آنها را نسبت به مدل‌های گذشته، به خصوص در بازی‌ها بررسی کنیم. با زومجی همراه باشید.

ماهِ گذشته وقتی پردازنده‌ی Core i7-5775C با اسم رمزِ بِرادوِل را بررسی کردیم، در واقع اولین نگاهمان را به آخرین فناوری ۱۴ نانومتریِ اینتل برای سیستم‌های پی‌سی داشتیم. گذارِ اینتل به پروسه‌ی ساخت ۱۴ نانومتری سخت بود و باعث شد که عرضه‌ی پردازنده‌های برادول آنقدر تاخیر بخورد که دیگر عملا در بازار خرده فروشی هم وجود نداشته باشند.

حتی همین امروز هم تهیه‌ی پردازنده‌ی Core i7-5775C بسیار سخت است و عجیب‌تر از آن هم مقاله‌ای است که قرار شده اکنون و با فاصله‌ی کمی از بررسیِ برادول به آن بپردازیم: امروز را باید روز ورودِ واقعی پردازنده‌های ۱۴ نانومتری اینتل به بازار علامت‌گذاری کرد و این پردازنده‌ها نه از سری برادول، بلکه نسل جدیدترِ Skylake هستند.

از آنجا که برادول یک ‘tick’ در مدل طراحی و ساختِ “tick-tock” اینتل بود، ابعاد کوچکتر را در کنار برخی بهینه سازی‌های جزیی عرضه می‌کرد، اما اِسکای ِلیک یک ‘tock’ است و به معنی آن است که بازطراحیِ پردازنده باید راندمان بالاترِ CPU و GPU‌ی مجتمع را همزمان با کاهشِ مصرف توان فرآهم سازد و البته مانند برادول، روی همان روش ساخت ۱۴ نانومتری هم باقی بماند.

رخداد جدید این است که چرخه‌ی مرسوم “tick-tock” اینتل در سال ۲۰۱۶ با ورودِ سومین محصول ۱۴ نانومتری به نام Kabylake شکسته خواهد شد. اینتل می‌گوید که مهاجرتش به تراشه‌های ۱۰ نانومتری دیرتر از موعدِ مورد انتظار خواهد بود و به نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۷ میلادی موکول می‌شود، زمانی که معماری جدیدی با اسم رمزِ Canonlake هم خواهد رسید.

آن گونه که ما فهمیده‌ایم، این‌بار یک عرضه واقعی داریم و پردازنده‌های اسکای لیک بلافاصله باید در دسترسِ مشتریان باشند. با این حال شایعاتی وجود دارد که میزان موجودیِ توزیع شده، فقط برای چند روز دوام خواهد آورد و در پایان هفته‌ی اولِ عرضه، به انتها خواهد رسید.

برخی تغییرات قابل توجه با ورود اسکای لیک به وقوع می‌پیوندد که بارِزترینِ آنها معرفی سوکت جدید LGA1151 است. همان طور که حتما حدس زده‌اید این سوکت با مدل‌های قبلی سازگار نیست.

پس بر خلافِ برادول، تمام کسانی که مادربردهای سری ۹ را دارند، به سادگی قادر به ارتقا به اسکای لیک نخواهند بود و در عوض به مادربرد جدیدی که تراشه‌های سری ۱۰۰ اینتل را پشتیبانی کند نیاز خواهند داشت. کنترل کننده‌ی حافظه‌ی پردازنده‌های اسکای لیک هم همانند سریِ Haswell-E برای پشتیبانی از حافظه‌های DDR4 ارتقا داده شده، اما این پشتیبانی به جای ۴ کانالِ سوکت ۲۰۱۱، تنها به ۲ کانال محدود خواهد بود.
با پردازنده‌های اسکای لیک آشنا شوید

شکی در این نیست که رده‌ی کاملی از پردازنده‌های اسکای لیک در قالب سری‌های مختلفی عرضه خواهند شد، اما فعلا تنها دو پردازنده معرفی شده‌اند. اولین سری که برای حرفه‌ای‌ها طراحی شده‌اند شامل پردازنده‌های دسکتاپیِ Core i7-6700K و Core i5-6600K می‌شود.

اینتل مدعی است که این قطعات راندمانی تا ۱۰ درصد بالاتر را نسبت به همرده‌های Haswell خود ارائه می‌کنند. در واقع، اینتل می‌گوید که Core i7-6700K تا ۱۰ درصد سریعتر از 4790K و ۲۰ درصد سریعتر از 4770K خواهد بود، در حالی که دارندگان 3770K می‌توانند تا ۳۰ درصد افزایش راندمان را انتظار داشته باشند.
Core i7-6700K

در فرکانس پایه‌ی ۴ گیگاهرتز کار می‌کند که با فرکانس پایه‌ی 4790K برابر است. اما بیشینه‌ی فرکانس توربوی Core i7-6700K به ۴.۲ گیگاهرتز محدود است، در حالی که 4790K می‌توانست فرکانس تک هسته را تا سقفِ ۴.۴ گیگاهرتز افزایش دهد. همانند 4790K ، 6700K هم کش سطح سومِ ۸ مگابایتی دارد، در حالی که مدل Core i5-6600K کارش را با کش کوچکترِ ۶ مگابایتی انجام می‌دهد، همان میزانی که در مدل قبلی Core i5-4690K وجود داشت.

اسکای لیک همچنان ۲۰ مسیر3.0 PCI Express را پشتیبانی می‌کند، به این معنی که کارتِ گرافیک تکی با ترکیب 16X به پردازنده متصل خواهد شد، در حالی که SLI و Crossfire دو گانه با ترکیبِ 2*X8 فعال خواهد شد.

همان‌گونه که اشاره شد، پردازنده‌های Core i7-6700K و Core i5-6600K در عین اینکه که می‌توانند از حافظه‌های DDR4-2133 بهره برداری کنند، می‌توانند از حافظه‌های قدیمی‌تر DDR3L-1600 هم استفاده کنند که گزینه‌ی اول به نظر انتخابِ ارجح‌تری خواهد بود.

اسناد عرضه شده نشان می‌دهند که گرافیک مجتمعِ این پردازنده، HD Graphics 530 از دایرکت ایکس ۱۲ و رزولوشن Ultra HD 4K پشتیبانی خواهد کرد و فرکانس کاری ۱۱۵۰ مگاهرتز خواهد داشت. گفته می‌شود که سرعت آن حدود ۴۰ درصد بیشتر از HD Graphics 4000 در پردازنده‌ی Core i7-3770K باشد که البته رقم دقیقی به نظر نمی‌رسد. از نظر ساختار هم این گرافیکِ مجتمع همانند Core i7- 5775C دارای ۲۴ واحد EU، همچنین ۱۶ واحد TMU و ۸ واحد ROP است، اما از کشِ سطح ۴ پرسرعتِ گرافیک Iris Pro 6200 بی بهره است که در نتیجه پهنای باندِ کمتری را در اختیار دارد.
نشست مطبوعاتی اینتل شامل اسلایدی بود که “Intel’s Overclocking Commitment” یا “تعهدِ اورکلاک اینتل” نامگذاری شده بود. منظور از این بخش، یادآوری محصولاتِ مخصوص اورکلاک این شرکت از سال ۲۰۰۳ و تشریح روند آن تا اکنون بود، تا جایگاهِ این ویژگی را در محصولات اینتل برجسته سازد.اینتل می‌گوید که اورکلاکِ محدوده‌ی کامل فرکانس پایه‌ی BLCK در کنار اورکلاک بهتر حافظه هم اکنون در پردازنده‌های جدید پشتیبانی می‌شود. البته برای این کار به هزینه کردن برای خرید یک مادربرد Z170 نیاز خواهید داشت تا بتوانید به گزینه‌های ضریب پردازنده یا Multiplier باز شده، ولتاژهای مختلف، فرکانسِ پایه و ضرایب مختلفِ سرعت فرکانس حافظه دسترسی داشته باشید.
پهنای باند حافظه‌ی DDR4

با استفاده از AIDA64 در فرکانس ۲۱۳۳ به پهنای باندِ بالاتر از ۳۱ گیگابایت بر ثانیه می‌رسیم و با ماژول‌های۳۲۰۰ مگاهرتز هم به محدوده‌ی هیجان انگیزِ ۴۵ گیگابایت در ثانیه وارد می‌شویم. البته این افزایش پهنای باند در تجربه‌ی کلی کار با سیستم تاثیرِ محسوسی نخواهد داشت، اما در برخی از نرم افزارها مثل آنهایی که برای تبدیل یا Transcode فرمت‌های ویدیویی بکار می‌روند یا بازی‌هایی که به راندمانِ پردازنده محدود هستند، مقداری افزایش راندمان را شاهد خواهید بود.

CineBench 11.5 یک بسته‌ی آزمایش چند پلتفرمه‌ی واقعی است که بر اساس نرم افزارِ مشهور انیمیشن شرکت MAXON که همان CINEMA 4D باشد استوار است و می‌تواند سیستم‌هایی را که تا سقف ۶۴ هسته‌ی پردازشی (واقعی یا مجازی مانند HT) دارا هستند بکار گیرد. صحنه‌ی تست شاملِ تقریبا ۲۰۰۰ آبجکت است که خود آنها هم در مجموع از بیش از ۳۰۰ هزار چند ضلعی تشکیل شده‌اند.

FryRender

Fryrendrer Intel 6700K

این برنامه هم یک فریم وُرک مخصوصِ بنچمارک نه فقط برای سه بعدی کاران، بلکه برای عموم کاربران است که بسیار بهینه شده و بی نهایت به محاسباتِ ریاضی (مخصوصا اعداد اعشاری) وابسته است و به همین جهت از کَشِ پردازنده استفاده‌ی بهینه دارد و ابزاری تقریبا کامل برای سنجشِ توان محاسباتی یک سیستم است. همچنین به حافظه‌ی اصلی هم بار سنگینی وارد می‌کند.

در اینجا می‌توانید تفاوتِ راندمان بین Core i7 4770K/4790K و پرچمدار جدید Core i7-6700K را ببینید. مشاهده می‌کنید که راندمان پردازنده‌ی Core i5 جدید ما با پردازنده‌های 4770K/4790 در یک سطح قرار دارد.

6700K 3DMark2013 dGPU 2

3DMark هر چیزی را که برای بنچمارکِ سخت افزارتان لازم دارید با خود دارد. می‌توانید امتیازاتتان را با دستگاه‌های iOS و اندرویدی هم مقایسه کنید.

ملاحظه می‌کنید که تفاوت امتیازِ پردازنده‌های دو نسلِ اخیر پردازنده‌های اینتل در این آزمایش قابل اغماض است، چرا که این مدل‌ها مشخصا در تستی با اولویت سنجش قدرتِ گرافیکی دستگاه گلوگاه نیستند و بیشترِ تفاوت از راندمان کارت گرافیکی نشات می‌گیرد که آن هم در اینجا منظورِ نظر ما نبوده و هدف بدست آوردنِ تفاوتی است که پلتفرم‌های مختلف در بازی‌ها ایجاد می‌کنند.
بازی با گرافیک مجتمع

در اینجا راندمان گرافیکِ داخل پردازنده را در رزولوشن‌های 720P و 1080P ملاحظه می‌کنید.

6700K Bioshock iGPU

در اینجا گرافیکِ داخلی Core i7-6700K نزدیک به ۶۵ درصد سریعتر از 4790K در هر دو رزولوشن 1080P و 720P عمل کرده است و حتی گرافیک مجتمعِ پردازنده‌ی Core i5-6600K هم ۳۸ درصد بهتر از 4790K عمل کرده است. انتخابِ تنظیمات متوسط در گزینه‌های موجود در داخل بازی می‌تواند تفاوت بین پلتفرم‌ها و پردازنده‌ها را به راحتی برجسته سازد.

6700K 3DMark2013 iGPU

در تستِ 3DMARK 2013 هم Core i7-6700K در بخشِ GPU توانسته امتیاز ۱۱۶۸ را بدست آورد که ۳۰ درصد بهتر از امتیاز ۸۹۷ در پردازنده‌ی 4770K است که پرچمدارِ اول نسل Haswell بوده است.
راندمان اورکلاک

در این بررسی توانستیم به فرکانس قابلِ بوت ۴۹۰۰ مگاهرتز دسترسی پیدا کنیم و برای دسترسی به فرکانس کاریِ پایدار، آن را به ۴۸۰۰ مگاهرتز کاهش دادیم که البته ولتاژ نسبتا بالای ۱/۴۵۰ ولت را لازم داشت.

در ادامه راندمان برخی از بنچمارک‌های قبلی را در دو حالتِ فرکانس پیش فرض و حالت اورکلاک شده خواهید دید.
نتیجه گیری

اجازه دهید ابتدا متذکر شویم قابلیتِ بهینه سازی و اورکلاک بیشتر مادربردها شباهت زیادی به هم دارند و در واقع موفقیت یا شکست اورکلاکِ شما این روزها بیشتر به قدرتِ خنک کننده و کیفیت ASIC پردازنده‌ی شما بستگی دارد تا نوع یا مدل مادربرد. اما در موردِ پردازنده باید گفت که پس از تست‌های ابتدایی با Core i7-6700K روی مادربرد ROG Maximus VIII Hero که قبلا گزارش مراسم معرفی آن در ایران را ارائه کرده بودیم، واقعا تحت تاثیر قرار گرفتیم. شرکتِ اینتل در اینجا تغییری را نسبت به پلتفرم قبلی ایجاد کرده و اجازه داده که هر ۴ هسته‌ی فیزیکی در کمترین حالت با فرکانسِ ۴ گیگاهرتز و در حالت بوست هم همزمان با فرکانس ۴.۲ گیگاهرتز کار کنند. این امر برتریِ کوچکی را در راندمان این محصول، وقتی که نسبت به پردازنده‌های نسل قبلی مقایسه می‌شود، ایجاد می‌کند.

به هر حال Core i7-6700K و Core i5-6600K پردازنده‌های جالبی هستند، اما راندمانِ مدل قویتر ما را بیشتر ذوق زده کرد. در ترکیب با حافظه‌های DDR4، این پردازنده‌ها قدمِ موثری به جلو محسوب می‌شوند. مزیتِ به کار گیری DDR4 فقط در مصرف توانِ کمتر خلاصه نیست، بلکه فرکانس کاری آن است که می‌تواند در سطح خیلی بالاتری نسبت به DDR3 باشد که به پهنای باند بیشتر و راندمان بالاتر در نرم افزارهایی که به حافظه‌ی سریع نیاز دارند منتهی می‌شود.

هر چند که در مورد Core i5-6600K و اینکه برای جانشینی محصولاتِ پیشین گزینه‌ی قابل توجهی باشد ملاحظاتی وجود دارد، اما به پردازنده‌ی Core i7-6700K نگاه مثبت‌تری داریم. در ترکیب با مادربردِ مناسب، ویژگی‌های عالی را در کنارِ راندمان فوق العاده و سطح مصرف توانی معقول بدست خواهید آورد.

اگر قصدِ ارتقای سیستمتان را دارید هم این گزینه‌ها جانشینِ قابل قبولی هستند. البته بستگی دارد که چه امکاناتی را مدنظر داشته باشید. اگر قابلیت‌هایی مثل USB 3.1، پورت‌های بیشتر SATA 3.0، صدای بهتر، کارت شبکه‌ی حرفه‌ای‌تر و بهره گیری از ذخیره سازهای پر سرعتِ M.2 با پهنای باند به شدت افزایش یافته مدنظر شما باشد، پردازنده‌ی اسکای لیک و مادربردهای Z170 ارجحیت بالایی دارند. واقعیت این است که این پلتفرم ممکن است در مجموع تا سقفِ ۲۰ درصد سریعتر از نسلِ قبلی عمل کند، که البته مقدار قابل توجهی است، اما نه آنقدر که زندگی را تغییر دهد! در بازی‌ها هم همان‌گونه که دیدید، افزایش راندمان محسوسی را نباید انتظار داشته باشید.

برای کاربران حرفه‌ای و تشنه‌ی سرعت باید گفت که هنوز می‌توانید پردازنده‌های Haswell-E با دست کم ۶ هسته‌ی پردازشی را در نظر داشته باشید. پردازنده‌ی Core i7-6700K هم یک پردازنده‌ی دسکتاپی ۱۴ نانومتری فوق العاده با مجموعه دستورالعمل‌های بهینه شده، راندمانِ بهتر، سازگاری با DDR4 و سقف اورکلاکِ مناسب است. شکی نداریم که برخی از شما می‌توانید روی این پردازنده به فرکانسِ ۵ گیگاهرتز نیز دسترسی پیدا کنید.

ترکیب کلی این دو پردازنده‌ی اسکای لیک سریِ K و مادربردی از سری ROG ایسوس بسیار مطبوع است و از بررسی آنها بسیار لذت بردیم. اگر قصد ارتقا با هدف گیمینگ را دارید، این پلتفرم شدیدا توصیه می‌شود. قیمت این دو پردازنده هم نزدیک به همرده‌های نسلِ قبلی تعیین شده و برای Core i7-6700K رقم ۳۵۰ دلار و برای Core i5-6600K هم ۲۴۳ دلار برچسب گذاری است.

ارسال نظر